پیش درآمدی از کتاب «جادوی فکر بزرگ» – دکتر شوارتز

پیش درآمدی از کتاب «جادوی فکر بزرگ» – دکتر شوارتز

از «بینگ بنگ» تاکنون مواد و ماده یکی بوده است ولی صورت‌ها به اقتضای زمان رنگ و بوی متناسب به خود گرفته، تا در فراز و فرود این‌همه تغییر، تناسب پیشه کرده و راه گشای زندگی همواری باشد چراکه محدودیت از آن جاوید زندگیست. و او که تواند درست رفتار کند و واکنش نشان دهد چیره‌ای است بلامنازع اگرچه باید همواره خود را بروز کند و بروز کند تا، پایانی که شاید سرانجام باشد. از این میان انسان یگانه موجود غالب خلاق طبیعت است.
انسان موجود شگفت خلقت، موجودی که گاه، التیام تمام کائنات است و گاه، ویران گر هر بنیاد. او که تمام وجودش محدودیت است و محدودیت؛ لیک در پستوی این‌همه چارچوب قیدوبند چنان درگذر زمان‌بر خویش و محیط فائق می‌آید که شگرفیست بی‌شک و همواره…

انسان اگرچه تجلی بخش طبیعت نیست ولی مصداق بارزیست بر هژمونی زمام امور طبیعت. نه از این نگاه، که قدرت لایزال آفرینش است نه!!! از این منظر که او یگانه موجود خلاق آفرینش است. موجودی که حسب قدرت ویژه‌اش – تفکر – چنان برتری‌اش را به رخ می‌کشد که جهان را محصور و مسحور خویش کرده است.
و امروز حاصل تاریخی است از تغییرات هستی و اندیشه‌ی بشریت تا آنجا که گاه طبیعت و انسان به‌صورت نسبی بر هم غالب و مغلوب بوده‌اند و در این مسیر انسان از جهاتی قدرت خویش را به نحو احسن به رخ کشیده است. اما این انسان در گذار زمان پروسه‌های تاریخی را گذرانده. دوره‌های که هر کدام گواه معیشتی جداگانه و منتظم بوده است؛ دوره‌هایی که باید خردمندانه و متفکرانه به آن پرداخت تا حال انسان امروز را دریافت.
در این خصوص تاریخ‌دانان، روانشناسان، جامعه شناسان، مدیران و اندیشمندان در حوزه‌های مختلف علوم به پرداخت مکانیسم طبیعت، انسان و هستی پرداخته تا شرایط را تسهیل و مراتب هستی را بهبود بخشند. لیک در این نوشت، حقیر می‌خواهد کتابی را برای شما معرفی نماید در باب روانشناسی، اگرچه این کتاب به فلسفه، ماهیت روانشناسی نمی‌پردازد و عمیق، دخیل در مسائل نمی‌شود ولی بعضاً تکنیک‌هایی را در قالب مشخص تفکر بر ذهنیات مخاطب ارائه می‌دهد تا با شناخت خود و مهم‌تر قدرت تفکر، انسانی متعادل برای این دوره از تاریخ ارائه دهد.
اگر چه این نقد نیز وارد است که فضای هر جامعه انسانی را باید به‌تناسب فرهنگ، تاریخ، خواستگاه افراد، مذهب و امثال ذلک توسط روانشناسان و روانکاوان خبره‌ی بومی و ملی و در تطبیق با منابع و معارفه و مؤلفه های بین‌المللی به‌صورت علمی تطبیق و آن را به خورد اشخاص و ارکان جامه برای تعالی داد.

جادوی فکر بزرگ

این کتاب تحت عنوان «جادوی فکر بزرگ» اثر: دکتر دیوید جوزف شوارتز ترجمه ژنا بخت آور می‌باشد که حقیر سطوری از نوشته‌های علمی و تجربی این «مربی انگیزشی» را واگویه کنم. – البته بی‌شک در این اثر کاستی‌های بسیاری نیز وجود دارد که قابل تأمل می‌باشد. –البته باید به آن اذعان دارم که نویسنده تأکیدی فزون بر تفکر و هر آنچه در گرد او- تفکر – می‌چرخد رادار است. ایشان به خوبی قدرت تفکر را دریافته‌اند و به‌کرات سخن از تفکر و کنترل تمامی امور به‌واسطه فکر کردن می‌باشند. تا آنجا که بیان می‌دارند:
«موفقیت افراد بیش از آنکه به هوش آنها بستگی داشته باشد به میزان تفکر آنها وابسته است».
چراکه می‌خواهد انسان را به این سطح از آگاهی برساند که «هرانسانی محصول افکار خویش است». و دائم گوش زد می‌کند باورها شکل‌دهنده و تنظیم‌کننده‌ی رفتار انسان‌ها هستند. و با تکیه‌بر تفکر مثبت به بینشی برسید که شمارا به موفقیت سوق دهد فلذا «میزان موفقیت شمارا میزان بینش شما تعیین می‌کند». اگر هدف کوچک را مدنظر قرار دهید، باید در انتظار نتایج کوچک هم باشید. اهداف بلند را در نظر آورید تا به موفقیت‌های بزرگ دست‌یابید؛ این نکته را هم فراموش نکنید که بیشتر ایده‌ها و نقشه‌های بزرگ اگر آسان‌تر از ایده‌ها و نقشه‌های کوچک نباشند، دشوارتر از آنها نخواهند بود،«پس باید بزرگ اندیش بود».
این‌گونه موفقیت را تحلیل می‌کند:

«هنگامی که موفقیت شرط باشد، مردم را با متر یا کیلو یا میزان تحصیلات، و یا پیشینه خانوادگی‌شان نمی‌سنجند، بلکه آنها را بر اساس میزان توقعشان ارزیابی می‌کنند. میزان توقع ما تعیین‌کننده میزان موفقیت ماست».
«شناخت ناتوانی خوب است، زیرا زمینه‌هایی که هنوز می‌توانیم در آن رشد کنیم به ما نشان می‌دهد. ولی اگر تنها نقطه‌ضعف خود را بشناسیم دچار مشکل می‌شویم و ارزش خود را از دست می‌دهیم».
«معیار مهم در آگاهی هرکسی تعداد لغاتی نیست که به‌کار می‌برد بلکه عامل تعیین‌کننده تاثیری است که کلام وبیانش در طرز تفکر خود و دیگران دارد».
آقای شوارتز در این کتاب جنبه‌های متعددی را در نظر می‌گیرد مثل هوش و ترس و به خوبی تحلیل می‌کند مثل‌اینکه طرز تفکری که هوش شمارا هدایت می‌کند بسیار مهم‌تر از هوش شماست و ترس را نیرویی ویران گر می‌داند که واقعیت دارد ولی «اقدام ترس را از بین می‌برد».
و خیل جالبی از بحث‌های این‌چنینی که بی‌شک مخاطب را بر سر ذوق می‌آورد تا گوش جان سپرده و آن را مطالعه کند…

طرز تفکری که هوش شمارا هدایت می‌کند بسیار مهم‌تر از میزان هوش شماست. «جادوی فکر بزرگ» دکتر شوارتز

طرز تفکری که هوش شمارا هدایت می‌کند بسیار مهم‌تر از میزان هوش شماست.
«جادوی فکر بزرگ» دکتر شوارتز

با تشکر ساسان گودرزی – مجله اینترنتی معرفی

 دانلود کتاب جادوی فکر بزرگ

JoinUs
ساسان گودرزی

مطالب مرتبط

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/introduc/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
دیدگاه بگذارید