تلگرام

تلگرام
?چه کسانی سازنده و پشت صحنه تلگرام می‌باشند؟
?درامد تلگرام
?خارج شدن از ریپورت
?ربات تلگرام bot
?امنیت در تلگرام
?مسائل امنیتی که بر عهده شما می‌باشد
?تبلیغات در تلگرام
?جلوگیری از دریافت پیام‌های تبلیغاتی در تلگرام

 

?چه کسانی سازنده و پشت صحنه تلگرام می‌باشند؟

تلگرام توسط برادران دورُف یعنی پاول و نیکلای در سال ۲۰۱۳ راه اندازی شد و قبل از این شبکه اجتماعی روسی vk را بنا نهادند. نیکلای به عنوان برادر کوچک پاول، یک مهندس کامپیوتر و کار آفرین، رهبر و تأمین کننده مالی تلگرام شناخته می‌شود و پاول به عنوان یک ریاضی دان و برنامه نویس از نظر فنی تلگرام را پشتیبانی می‌کند. این دو برادر بعد از این که حاضر نشدند اطلاعات رهبران معترض اوکراین در شبکه اجتماعی vk را به در خواست دولت روسیه منتشر کنند با تبعیدی خود خواسته به کشور “سنت کیتس و نویس” رفتند و الان می‌توان تا حدی به آنها خانه به دوش گفت چرا که هر چند هفته یک‌بار همراه گروه برنامه نویس کوچکشان به این کشور و آن کشور می‌روند.

http://www.nytimes.com/2014/12/03/technology/once-celebrated-in-russia-programmer-pavel-durov-chooses-exile.html

?درامد تلگرام:

جوابی که تلگرام در سایت رسمی خود داده است این است که ما اعتقاد داریم تمام سرویس‌های ما باید صد در صد مجانی باشد. در ادامه اضافه می‌کند که منبع مالی ما پول اهدای پاول دورف (برادر کوچک) است و تاکید می‌کند که در حال حاضر به اندازه کافی پول داریم. می‌توان گفت پاول دورف این ثروت را از طریق شبکه اجتماعی vk به‌دست آورده است.

https://telegram.org/faq#q-how-are-you-going-to-make-money-out-of-this

?آشنای با برخی از مفاهیم
☑️اسپم (Spam):
اسپم کلاً به پیام‌ها و یا نامه‌های ناخواسته اطلاق می‌شود. مواردی همچون تبلیغات، پیام‌های نا خواسته و… .

☑️گزارش کردن اسپم(Report Spam):
شما با کلیک بر روی دکمه Report spam کسی که اسپمی برای شما فرستاده است را می‌توانید به تلگرام معرفی کنید تا شماره مورد نظر را بلاک شود و مانع ارسال پیام‌های وی به کسانی که شماره‌شان را ندارد شود.

☑️بلاک شدن حساب کاربری:
زمانی که شماره بلاک شود شما فقط به کسانی می‌توانید پیام دهید که شمارا به‌عنوان مخاطب خود داشته باشند (شماره شما به در لیست مخاطبین شخص موجود باشد). بلاک شدن حساب کاربری دلایل مختلفی دارد ولی دلایل عمده
?گزارش یک شماره به عنوان اسپمر به تلگرام از طریق دکمه Report Spam
?ارسال یک پیام به تعداد افراد زیادی که شما را در لیست مخاطبشان ندارند
? ارسال یک Id یا یک متن که به عنوان متن یا ID اسپم شده شناخته شده از طرف تلگرام به کسانی که شما را در لیست مخاطبشان ندارند و …

?خارج شدن از ریپورت:

با استفاده از ربات و آموزش زیر می توانید در خواست خود را برای خارج شدن از ریپورت به تلگرام بفرستید

@SpamBot

آموزش خارج شدن از ریپورت

آموزش رفع ریپورت با استفاده از ربات رسمی

 

Dear Telegram I am incorrectly spam reported and I just send a user name to some people who first contact me and after that I realize, that user name was in black list (or something like this) Please release me

Best regards

?ربات تلگرام bot:

ربات‌ها در تلگرام که نام کاربری آنها به کلمه bot ختم می‌شود برنامه‌های کاربردی هستند که در تلگرام اجرا می‌شوند و تنها کاری که انجام می‌دهند این است که پیام‌هایی که کاربران برایشان ارسال کرده‌اند را از سرور تلگرام دریافت می‌کنند و نسبت به این پیام‌ها پاسخ مناسب را به کاربر می‌فرستند.

☑️آیا ربات‌ها امن هستند؟
پاسخ تلگرام در سایت رسمی خود به صراحت بله می‌باشد.
پاسخ کامل به این سؤال:

https://telegram.org/faq#q-are-bots-safe

☑️ برخی فکر می‌کنند که اگر ربات تلگرامی را استارت کردند ممکن است آنها هک شوند و … ولی این تفکر کاملاً غلط می‌باشد چرا که تلگرام مسئول حفظ امنیت بین کاربران و ربات‌ها می‌باشد و ربات‌ها تا این تاریخ فقط و فقط به نام کوچک، نام بزرگ، نام کاربری، عکس پروفایل، پیامی که شما به آنها می‌فرستید، Id منحصربه‌فرد تلگرام دسترسی دارند و تقریباً تنها مزاحمتی که برخی ربات‌ها ایجاد می‌کنند اسپم کردن و یا ارسال اتوماتیک مطالب (به گروه‌ها یا افراد) به‌صورت ناخواسته و تعداد زیاد می‌باشد و باید دانست که یک ربات تنها زمانی می‌تواند به شما پیام دهد که شما آن را اول استارت کرده باشید.

 

☑️متوقف کردن ربات:
برای متوقف کردن ربات در موبایل با کلیک کردن بر روی عکس ربات وارد پروفایل ربات موردنظر شوید و در تنظیمات (با کلیک بر روی شکل سه نقطه سمت راست‌بالای صفحه) در منوی ظاهرشده گزینه Stop and block bot را لمس کنید. در تلگرام ویندوز بر روی ربات موردنظر کلیک راست کرده و گزینه Stop and block bot را انتخاب کنید.
برای منبع این مطالب و مطالعه بیشتر می‌توانید به صفحه ربات‌ها در سایت رسمی تلگرام مراجعه کنید.

https://core.telegram.org/bots

?امنیت در تلگرام:

☑️در نگاه اول شاید کلکسیونی از رمز نگاری‌ها و بمب تبلیغاتی که ادعا می‌کند تلگرام امن است شمارا حیرت‌زده کند مثلاً دعوت تلگرام به رقابت جایزیه $۳۰۰,۰۰۰ در این صفحه https://telegram.org/blog/cryptocontest جهت در هم شکستن رمزنگاری تلگرام.
ولی آیا واقعاً تلگرام در عمل امن می‌باشد؟ در جواب باید گفت نمی‌توان کاملاً مطمئن بود…! ولی منظور این نیست که این نرم افزار در حوزه امنیت از رقبای خود عقب مانده.

☑️متخصصان زیادی هستند که Nikolai Durov(برادر بزرگتر) را بیشتر یک ریاضی دان فاتح و قهرمان مسابقات ریاضی می‌دانند تا یک متخصص امنیت و ادعا می‌کنند که کوهی از رمز نگاری تلگرام بیهوده می‌باشد و مسابقه ۳۰۰ هزار دلاری تلگرام را مضحک می‌شمارند. برای مطالعه بیشتر و دلایل این متخصصان برای شروع می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

http://security.stackexchange.com/questions/49782/is-telegram-secure

☑️ذخیره پیام‌ها در سرور: یکی از نعمت‌های این نرم افزار مزیت داشتن پیام‌ها بر روی دستگاه‌های مختلف مانند موبایل و لپ تاپ می‌باشد ولی ذخیره پیام‌ها در سرور در عمل به خودی خود یک مشکل امنیتی می باشد و ذخیره نکردن پیام‌های واتساپ در سرور یک مزیت تبلیغاتی مثبت در زمینه امنیت برای واتساپ می‌باشد https://www.whatsapp.com/security/

و یکی از دلایل موفق‌تر بودن واتساپ در مقابله سوشال هکینگ یا همان هک با مهندسی اجتماعی است. البته تا قبل از ارائه واتساپ وب..!
این را باید بدانید برای یک فرد حتی شاید به یک دقیقه هم کم‌تر طول بکشد که به تلگرام شما نفوذ کند اگر گوشی موبایلتان را به دست او بسپارید و کد فعال‌سازی تلگرام را بخواند..!یا در روش‌های جدیدتر فرد مهاجم خود را به جای تلگرام جا می زند. مثلاً می‌گوید که حساب کاربری شما به دلیل استفاده نادرست یا اسپم بلاک یا حذف خواهد شد و برای جلوگیری باید کدی که ربات دیگر ما به شما می‌فرستد را برای ما بفرستید…!

☑️☑️اگر واقعا حریم خصوصی برای شما مهم هست حتمان از Secret Chats استفاده کنید چرا که از رمز نگاری سرتاسر (end-to-end encryption) استفاده می‌شود یعنی فقط شما و پارتنر شما (کسی که با او چت خصوصی را شروع کرده‌اید) توانایی خواندن پیام‌ها را دارد که حتی تلگرام هم نباید بتواند پیام‌های سکرت چت را بخواند و این پیام‌ها هم روی سرور تلگرام ذخیره نمی‌شود پس سکرت چت‌ها را نمی‌توانیم در دستگاه های مختلف داشته باشیم و حتی اگر فرد دیگری بر روی دستگاه دیگری وارد حساب کاربری شما شده باشد قادر به دیدن Secret Chats ها نیست.

?مسائل امنیتی که بر عهده شما می‌باشد

☑️آیا تلگرام شما هک شده است یا کسی به غیر از شما وارد حساب کاربری تلگرامتان شده؟
اگر می‌خواهید بدانید که کسی به غیر از شما وارد حساب کاربری تلگرام شما شده یا نه و به عبارت کامل‌تر بتوانید تمام لاگین‌ها و ورودی‌‌ها به تلگرام خود را (با هر وسیله شامل موبایل، مرورگر یا رایانه و…) ببینید و سپس آنها از حساب کاربری یتان خارج کنید، مراحل زیر را دنبال کنید:
۱- ابتدا وارد منوی تلگرام شده و سپس گزینه Settingsرا لمس کنید.
۲- در مرحله بعد گزینه Privacy and security را لمس و
۳-در قسمت security گزینه Active Sessions را انتخاب کنید.
۴- اکنون در قسمت Active Sessions می‌توانید لیست تمامی مشخصات دستگاه‌هایی که به حساب شما متصل هستند را مشاهده کنید.
به عنوان مثال کاربری تلگرام را بر روی موبایل آندروید فعال کرده‌ است. اطلاعات این لاگین از قبیل نوع سیستم عامل، آی پی را می‌توان در این قسمت مشاهده کرد.
۵- برای خارج کردن دستگاه‌های دیگر کافیست گزینه Terminate All Other Sessions لمس کنید یا تک تک آنها را ترمنیت کنید.

☑️چه باید کرد که هک نشویم؟
اگر می‌خواهید تلگرامتان هک نشود، همین ‌الان با خواندن این پست به فعال کردن تأیید دو مرحله‌ای اقدام کنید. two-step verification
تایید دومرحله‌ای علاوه بر نیاز به پیامک تاییدیه شماره شما، به کلمه عبوری تعیین شده توسط شما نیاز دارد که این کلمه عبور را می‌توانید به همراه ایمیلتان به تلگرام دهید تا در صورت فراموش کردن، با ایمیل آن را بازیابی کنید.
?فعال سازی تایید دومرحله‌ای two-step verification
برای فعال سازی از منویSettings به Privacy and security بروید و در آن جا منوی two-step verification را انتخاب نمایید. برای فعال سازی دکمه را لمس نمایید. در این بخش رمز عبوری وارد نمایید. پس از وارد کردن رمز بر روی next کلیک نمایید.
به مرحله Password hint می رسید. در این مرحله چیزی را وارد نمایید که باعث می شود بدانید رمز عبورتان چه بوده است و دیگران از آن متوجه رمز عبور شما نشوند. با زدن بر روی Next به مرحله بعدی یعنی Recovery E-mail بروید.
در این مرحله ایمیل تان را وارد کنید و سپس Done را بزنید ولی اگر نمی خواهید ایمیلی وارد کنید بر روی Skip کلیک کنید که این کار اصلا توصیه نمی شود، چرا که در صورت فراموشی رمز عبور، با ایمیل می‌توان به آن دست پیدا کرد. در غیر اینصورت تنها راه استفاده مجدد از حساب کاربریتان در صورت از یاد بردن کلمه عبور ریسیت کردن حساب کاربری می باشد و پاک شدن تمام اطلاعات شما.
اکنون به ایمیل تان بروید و بر روی لینکی که تلگرام فرستاده است کلیک کنید. پیغام موفقیت آمیز بودن فعال سازی امنیت دو مرحله ای را در صفحه باز شده خواهید دید.

☑️لازم به ذکر است که از انتشار متن‌های که با عناوین
«این متن را مهندس فلان با شماره فلان طراحی کرده است»،
«بفرست به چند گروه اسم فلانتان میاد»
و… خودداری کنید چرا که هیچ نتیجه‌ای را در بر ندارد.

☑️همچنین از نصب کردن نرم افزار های با منابع نا معتبر جدا خود داری کنید چرا که لازم نیست که برنامه نویس خبره ای باشید تا نرم افزاری بنویسید که در پشت، تمام اطلاعات شخصی شما را مانند پیامک ها را بفرستد برای فرد متخاصم مثلا کد فعال سازی تلگرام ، ولی Store هایی مانند “بازار” نرم افزارها را کاملا مورد بازرسی قرار می دهند که با نصب آنها لطمه ای به حریم خصوصی شما وارد نشود.

?تبلیغات در تلگرام

☑️عضو فیک یا مجازی:
عضو فیک معمولاً برای بالا بردن نمایشی تعداد عضوها و تعداد ویو پستهای یک کانال می‌باشد که در واقع این عضوها تنها شماره‌های مجازی هستند که به تعداد بالا خریداری می‌شوند و توسط نرم‌افزار های افزایش عضو به کانال ها می پیوندند (join). تنها روشی که می‌توان فهمید که آیا یک کانال کاربر مجازی دارد یا نه تعداد ویو پست‌ها است که همیشه هم عملی نیست. مثلاً فرض کنید کانالی ۱۰۰ هزار کاربر دارد ولی تعداد ویو پستهای این کانال بین ۲۰ تا ۵۰ عدد بیشتر نمی‌باشد پس می‌توان نتیجه گرفت کاربران این کانال شماره‌های مجازی می‌باشند. ولی اگر این کانال با استفاده از ربات هر روز پستهای خود را با شماره‌های مجازی بخواند دیگر امکان اینکه فهمید آیا این کانال عضو مجازی دارد یا نه وجود ندارد.

☑️ارسال انبوه پیام تبلیغاتی تلگرام
در واقع ارسال انبوه پیام تبلیغاتی تلگرام تفاوت زیادی با ارسال پیام عادی ندارد که در پروسه یک ارسال پیام ما یک ارسال کننده پیام داریم و یک گیرنده. تفاوت ارسال انبوه در این است که معمولاً ارسال کننده (ها) تعداد زیادی شماره مجازی کشورهای به غیر از ایران می‌باشند مانند چین، فیلیپین، روسیه، آمریکا و … پس ظرفیت ارسال در روز بستگی به تعداد شماره‌های مجازی دارد که تقریباً با هر شماره مجازی می‌توان در هر ۲۴ ساعت بین ۹ (ارسال با گروه) تا ۳۰(ارسال مستقیم یا با چنل) پیام ارسال کرد. این تعداد بستگی به روش ارسال دارد و با محدودیت‌های تلگرام متغیر می‌باشد. در ادامه به توضیح این روش‌ها و برخی از مفاهیم در این حوزه می‌پردازیم. توجه داشته باشید که انواع مختلف نرم افزارهای ارسال پیام انبوه بر اساس این روش‌ها می‌باشند.

?نرم افزار ارسال با ارسال مستقیم (خصوصی): این نرم افزار یک پیام را به صورت عادی(private message یا pm)(پیغام خصوصی) از یک شماره ارسال کننده به لیستی از گیرنده‌ها ارسال می‌کند

?نرم افزار ارسال با گروه: با شماره ارسال کننده یک گروه ساخته میشه، تعدادی گیرنده عضو گروه می‌شوند(طبق آخرین محدودیت‌های تلگرام ۹ شماره می‌توان به گروه اضافه نمود) و پیام مورد نظر به گروه ارسال می‌شود و بعد نرم افزار گروه را پاک می‌کند.

?ارسال با کانال: ارسال مانند گروه می‌باشد با این تفاوت که به جای گروه یک کانال ساخته می‌شود (طبق آخرین محدودیت‌های تلگرام ۲۵ شماره می‌توان به گروه اضافه نمود)

?جلوگیری از دریافت پیام‌های تبلیغاتی در تلگرام

ابتدا اطمینان پیدا کنید تلگرام شما به آخرین نسخه آپدیت شده.
وارد صفحه‌ی Settings شوید: در آندروید ابتدا دکمه‌ی Menu و سپس Settings را انتخاب کنید. در iOS از نوار پایین صفحه، Settings را انتخاب نمایید.
حال Privacy and Security را لمس نمایید.
اکنون از محدوده‌ی Privacy گزینه‌ی Groups را لمس کنید.
سپس گزینه‌ی Who can add me to group chats را بر روی My Contacts بگذارید.
با این کار تنها افراد موجود در لیست مخاطبین شما امکان اضافه کردنتان به گروه‌ها و کانال‌ها را دارا هستند و نرم افزار ارسال گروه و کانال نمی‌توانند به شما پیم بفرستند.

?مقابله تلگرام با تبلیغات:
تلگرام همیشه سعی در جلوگیری از تبلیغات را داشته است و جدیدترین محدودیتی که توسط تلگرام اعمال شده جلوگیری ارسال از شماره کشورهای به غیر از ایران به شماره‌های ایران (مگر اینکه طرف ایرانی شماره خارجی را در لیست مخاطبان خود داشته باشد) با این کار تلگرام تقریباً موفق شده است تا جلوی تبلیغات را بگیرد چرا که با این محدودیت دیگر شماره های مجازی کشور های به غیر از ایران برای تبلیغات غیر قابل استفاده می باشند ولی بی شک هنوز راه هایی برای ارسال تبلیغات وجود دارد و به وجود خواهد آمد…!

✅منبع :
مجله اینترنتی معرفی

 

JoinUs
کیاکسارگ گودرزی

-

مطالب مرتبط

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/introduc/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399
دیدگاه بگذارید