بونسای

بونسای

روح طبیعت

جوهره هنر بونسای “بیدار کردن روح طبیعت” است. چه نقاطی از طبیعت را بیشتر از هر جای دیگر دوست دارید؟ زیر درخت گیلاسی که تاز شکوفه کرده؟ جنگلی پر از درخت و پوشیده از خزه؟ سراشیبی های کوهستانی پر از درخت های خاردار؟

بونسای، شما را به محل دلخواهتان می برد.

بونسای دارْسان یا درخت‌ریزه‌های ژاپنی盆栽هنرِ پرورشِ درختان و گیاهانی است که دراندازهٔ کوچک ایجاد می‌شوند
منشاء این هنر به بیش از ۱۵۰۰ سال پیش به چین و ژاپن می رسد ،که هر خانواده اصیل ژاپنی این درخت را به نسل بعد از خود می سپردند و مانند گنجی با ارزش از آن نگهداری میکردند.

بیشتر افراد در همان لحظۀ نخست دست به کار می شوند و تصمیم می گیرند که شروع کنند چون هیچ کس نمی تواند در مقابل این هنر زیبا و اعجاب انگیز مقاومت کند.این درختان در ظروف به نحوی پیرایش می‌شود که پاکوتاه شود و بطور شگفت انگیزی در سنینِ ۱۰۰ تا ۲۰۰ سالگی در حدود ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر بلندی داشته باشد.

داشتن یک “بونسای” آنقدرها هم که به نظر می رسد مشکل نخواهد بود و تمام آن چه که نیاز دارید ، دانش کمی از باغبانی عمومی است. مانند قلمه زدن و هرس کردن و مراقبت از درختان واقعی.

ریشه های هنر بونسای در ژاپن

بنسای یک اصطلاح ژاپنی است که واژهٔ بُن به معنیِ بشقاب، سینی یا گُلدان و سای به معنیِ کشت و کار است و ترکیبِ بونسای را می‌توان، کاشته شده در سینی معنا کرد.

ظاهراً ستایش زیبایی طبیعت ، در ژاپن یک گرایش ملّی است و کافی است که به آرامش عجیب باغ های آن ها فکر کنید و یا به هنر “ایکه بانا” که در آن گل ها را به طرز عجیبی تزیین می کنند و یا کافی است در نقاشی های آن ها به سبک “سو” که بسیار اصیل و پر طرفدار است دقت کنیم.

 

برگرفته از دانستنیهای عمومی در زمینه ی درختان مینیاتوری

 

بونسای

بونسای  بونسای

بونسای

بونسای

کتاب ها و مقالات فارسی در مورد این هنر

JoinUs
admin

-

مطالب مرتبط
دیدگاه بگذارید